Yageo RT0603CRD0780R6L
RT0603CRD0780R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0780R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0780R6L.pdf
Availability of RT0603CRD0780R6L
QUANTITY
RT0603CRD0780R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0780R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0780R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0780R6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0780R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0780R6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0780R6L
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HIGH CURRENT FET DRVR 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
SHORT LINK INSUL 10POLE PRE ASSY datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf