Yageo RT0603CRD0786R6L
RT0603CRD0786R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0786R6L
Brief Description
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0786R6L.pdf
Availability of RT0603CRD0786R6L
QUANTITY
RT0603CRD0786R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0786R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0786R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0786R6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0786R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0786R6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0786R6L
DIODE MODULE 600V 304A Y4-M6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WQV 50N/4 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN datasheet.pdf