Yageo RT0603CRD07909RL
RT0603CRD07909RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD07909RL
Brief Description
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD07909RL.pdf
Availability of RT0603CRD07909RL
QUANTITY
RT0603CRD07909RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD07909RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD07909RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD07909RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD07909RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD07909RL Details Description
Related parts for RT0603CRD07909RL
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PHASE 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
HDWR V-LINK SIMPLEX CONN LATCH datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 2.75"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 27MM datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf