Yageo RT0603CRE07107RL
RT0603CRE07107RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07107RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07107RL.pdf
Availability of RT0603CRE07107RL
QUANTITY
RT0603CRE07107RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07107RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07107RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07107RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07107RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07107RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07107RL
LED 7-SEG .40" 1DIGIT YELLOW CA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 6.1A TO-262 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 270A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 7PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
TM3686M016DLBA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS datasheet.pdf