Yageo RT0603CRE0712K1L
RT0603CRE0712K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0712K1L
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0712K1L.pdf
Availability of RT0603CRE0712K1L
QUANTITY
RT0603CRE0712K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0712K1L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0712K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0712K1L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0712K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0712K1L Details Description
Related parts for RT0603CRE0712K1L
FIXED IND 1.5UH 1.4A 156 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 1.5MHZ 8DFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
308FXE2-N-ST-80 (N-VIEW) datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf