Yageo RT0603CRE07147RL
RT0603CRE07147RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07147RL
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07147RL.pdf
Availability of RT0603CRE07147RL
QUANTITY
RT0603CRE07147RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07147RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07147RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07147RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07147RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07147RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07147RL
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ6 PG21 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
AM63181HT1 FRAME datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HDM/FA SAPR.100F.130F LM CONT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf