Yageo RT0603CRE0717R8L
RT0603CRE0717R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0717R8L
Brief Description
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0717R8L.pdf
Availability of RT0603CRE0717R8L
QUANTITY
RT0603CRE0717R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0717R8L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0717R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0717R8L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0717R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0717R8L Details Description
Related parts for RT0603CRE0717R8L
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
KIT SENSOR ACCEL MMA6263Q datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 2.5GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 9.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf