Yageo RT0603CRE0718R2L
RT0603CRE0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0718R2L
Brief Description
RES SMD 18.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0718R2L.pdf
Availability of RT0603CRE0718R2L
QUANTITY
RT0603CRE0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0718R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0718R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0718R2L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0718R2L Details Description
Related parts for RT0603CRE0718R2L
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SIDAC 3CHP 300V 400A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO214AB datasheet.pdf
IC TEMP SNSR TRIPL REMOTE 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf