Yageo RT0603CRE071K50L
RT0603CRE071K50L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE071K50L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE071K50L.pdf
Availability of RT0603CRE071K50L
QUANTITY
RT0603CRE071K50L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE071K50L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE071K50L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE071K50L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE071K50L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE071K50L Details Description
Related parts for RT0603CRE071K50L
HEADER OPEN .018"DIA .200 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.080V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
7 SIL PC TAIL PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf