Yageo RT0603CRE071K74L
RT0603CRE071K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE071K74L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE071K74L.pdf
Availability of RT0603CRE071K74L
QUANTITY
RT0603CRE071K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE071K74L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE071K74L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE071K74L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE071K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE071K74L Details Description
Related parts for RT0603CRE071K74L
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 20A 1600V V1-A datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER FOR HC-COM-K datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB RDIMM datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf