Yageo RT0603CRE071K74L
RT0603CRE071K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE071K74L
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE071K74L.pdf
Availability of RT0603CRE071K74L
QUANTITY
RT0603CRE071K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE071K74L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE071K74L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE071K74L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE071K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE071K74L Details Description
Related parts for RT0603CRE071K74L
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf