Yageo RT0603CRE07205RL
RT0603CRE07205RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07205RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07205RL.pdf
Availability of RT0603CRE07205RL
QUANTITY
RT0603CRE07205RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07205RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07205RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07205RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07205RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07205RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07205RL
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 1-10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EJECTOR PCB 0.98" NYL 0.062" RED datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
FUSE CANADIAN P TYPE FAST ACTI datasheet.pdf
TEST LEAD STACK BANANA 48" RED datasheet.pdf