Yageo RT0603CRE07220RL
RT0603CRE07220RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07220RL
Brief Description
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07220RL.pdf
Availability of RT0603CRE07220RL
QUANTITY
RT0603CRE07220RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07220RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07220RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07220RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07220RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07220RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07220RL
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON V 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 415VAC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM RADIAL datasheet.pdf
CAP PTFE 6PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf