Yageo RT0603CRE07240RL
RT0603CRE07240RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07240RL
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07240RL.pdf
Availability of RT0603CRE07240RL
QUANTITY
RT0603CRE07240RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07240RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07240RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07240RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07240RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07240RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07240RL
IC SYNC FIFO 8KX18 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT W/LCD 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 15COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf