Yageo RT0603CRE0724R3L
RT0603CRE0724R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0724R3L
Brief Description
RES SMD 24.3OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0724R3L.pdf
Availability of RT0603CRE0724R3L
QUANTITY
RT0603CRE0724R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0724R3L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0724R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0724R3L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0724R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0724R3L Details Description
Related parts for RT0603CRE0724R3L
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.8V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS SMT TIN 2.2MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 10MHZ TO3-8 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf