Yageo RT0603CRE0726R7L
RT0603CRE0726R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0726R7L
Brief Description
RES SMD 26.7OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0726R7L.pdf
Availability of RT0603CRE0726R7L
QUANTITY
RT0603CRE0726R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0726R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0726R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0726R7L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0726R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0726R7L Details Description
Related parts for RT0603CRE0726R7L
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DINBC 1/1 STR REC CNR datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf