Yageo RT0603CRE072K15L
RT0603CRE072K15L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE072K15L
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE072K15L.pdf
Availability of RT0603CRE072K15L
QUANTITY
RT0603CRE072K15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE072K15L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE072K15L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE072K15L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE072K15L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE072K15L Details Description
Related parts for RT0603CRE072K15L
CONN PLUG MINI PWR 2COND LOCKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM, Single-Wire Dimming 300mA (Flash) Backlight, Camera Flash 16-QFN (3x3) datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf