Yageo RT0603CRE072K37L
RT0603CRE072K37L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE072K37L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE072K37L.pdf
Availability of RT0603CRE072K37L
QUANTITY
RT0603CRE072K37L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE072K37L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE072K37L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE072K37L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE072K37L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE072K37L Details Description
Related parts for RT0603CRE072K37L
CAP CER 470PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 150UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
BOARD EVAL MOTOR CONTROL A4954 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
13+13 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf