Yageo RT0603CRE0730K9L
RT0603CRE0730K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0730K9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.9K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0730K9L.pdf
Availability of RT0603CRE0730K9L
QUANTITY
RT0603CRE0730K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0730K9L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0730K9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0730K9L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0730K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0730K9L Details Description
Related parts for RT0603CRE0730K9L
DIODE SCHOTTKY 20V 5A DO201AD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.25A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY SM 2.5BAY ZIR 3 FT datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf