Yageo RT0603CRE073K48L
RT0603CRE073K48L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE073K48L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE073K48L.pdf
Availability of RT0603CRE073K48L
QUANTITY
RT0603CRE073K48L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE073K48L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE073K48L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE073K48L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE073K48L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE073K48L Details Description
Related parts for RT0603CRE073K48L
LED 7-SEG DUAL CA .56" GRN RHDP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
24P MTA156 PSTD CONN ASSY WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM MCX MALE datasheet.pdf
CONN INTERMEDIATE PLATE ORG datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf