Yageo RT0603CRE073K48L
RT0603CRE073K48L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE073K48L
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE073K48L.pdf
Availability of RT0603CRE073K48L
QUANTITY
RT0603CRE073K48L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE073K48L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE073K48L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE073K48L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE073K48L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE073K48L Details Description
Related parts for RT0603CRE073K48L
CONN HEADER 6POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 90POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf