Yageo RT0603CRE07470RL
RT0603CRE07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07470RL.pdf
Availability of RT0603CRE07470RL
QUANTITY
RT0603CRE07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07470RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07470RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07470RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07470RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07470RL
CONN SKT .062 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 270000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
THERMISTOR 470 OHM 0603 datasheet.pdf
SR BTS CB FT 8 ASY datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN datasheet.pdf