Yageo RT0603CRE07475RL
RT0603CRE07475RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07475RL
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07475RL.pdf
Availability of RT0603CRE07475RL
QUANTITY
RT0603CRE07475RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07475RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07475RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07475RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07475RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07475RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07475RL
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8MSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61090-029 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAG RFID RECTANGLE 54X85MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 5% BX 0805 datasheet.pdf