Yageo RT0603CRE0747R0L
RT0603CRE0747R0L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0747R0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0747R0L.pdf
Availability of RT0603CRE0747R0L
QUANTITY
RT0603CRE0747R0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0747R0L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0747R0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0747R0L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0747R0L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0747R0L Details Description
Related parts for RT0603CRE0747R0L
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 53POS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 153.60MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES 255 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf