Yageo RT0603CRE074K30L
RT0603CRE074K30L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE074K30L
Brief Description
RES SMD 4.3KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE074K30L.pdf
Availability of RT0603CRE074K30L
QUANTITY
RT0603CRE074K30L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE074K30L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE074K30L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE074K30L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE074K30L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE074K30L Details Description
Related parts for RT0603CRE074K30L
IC OPAMP VFB 320MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" BLACK 6FT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 689 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf