Yageo RT0603CRE0751K1L
RT0603CRE0751K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0751K1L
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0751K1L.pdf
Availability of RT0603CRE0751K1L
QUANTITY
RT0603CRE0751K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0751K1L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0751K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0751K1L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0751K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0751K1L Details Description
Related parts for RT0603CRE0751K1L
WASHER FLAT M4 STEEL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26H/AE26G/X datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.2V SNT-4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf