Yageo RT0603CRE075K36L
RT0603CRE075K36L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE075K36L
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE075K36L.pdf
Availability of RT0603CRE075K36L
QUANTITY
RT0603CRE075K36L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE075K36L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE075K36L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE075K36L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE075K36L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE075K36L Details Description
Related parts for RT0603CRE075K36L
IC SWITCH SPDT 6-MINIMOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 44POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 15A TO251A datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT LIME datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf