Yageo RT0603CRE07604RL
RT0603CRE07604RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07604RL
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07604RL.pdf
Availability of RT0603CRE07604RL
QUANTITY
RT0603CRE07604RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07604RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07604RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07604RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07604RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07604RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07604RL
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD SRL 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE 160A 690V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP7 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12VC X3DFN-2 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf