Yageo RT0603CRE0768R0L
RT0603CRE0768R0L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0768R0L
Brief Description
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0768R0L.pdf
Availability of RT0603CRE0768R0L
QUANTITY
RT0603CRE0768R0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0768R0L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0768R0L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0768R0L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0768R0L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0768R0L Details Description
Related parts for RT0603CRE0768R0L
IC REG BUCK ADJ/PROG 1A 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 T/H datasheet.pdf