Yageo RT0603CRE076K98L
RT0603CRE076K98L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE076K98L
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE076K98L.pdf
Availability of RT0603CRE076K98L
QUANTITY
RT0603CRE076K98L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE076K98L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE076K98L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE076K98L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE076K98L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE076K98L Details Description
Related parts for RT0603CRE076K98L
CONN RING 14-16 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V LED RECT RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 60A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 33.2VC SMA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 16SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W T18 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf