Yageo RT0603CRE07715RL
RT0603CRE07715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07715RL
Brief Description
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07715RL.pdf
Availability of RT0603CRE07715RL
QUANTITY
RT0603CRE07715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07715RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07715RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07715RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07715RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07715RL
IC REG LDO 5.2V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 64POS 2ROW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
TVS DIODE 24QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 3X8 DUAL WALL -S datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf