Yageo RT0603CRE0771R5L
RT0603CRE0771R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0771R5L
Brief Description
RES SMD 71.5OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0771R5L.pdf
Availability of RT0603CRE0771R5L
QUANTITY
RT0603CRE0771R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0771R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0771R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0771R5L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0771R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0771R5L Details Description
Related parts for RT0603CRE0771R5L
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SLIC 2CH RINGING MTRG 44TQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
18000UF 40V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf