Yageo RT0603CRE0784R5L
RT0603CRE0784R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0784R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0784R5L.pdf
Availability of RT0603CRE0784R5L
QUANTITY
RT0603CRE0784R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0784R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0784R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0784R5L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0784R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0784R5L Details Description
Related parts for RT0603CRE0784R5L
LED ORANGE 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS IDC .100 datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
9V SNAP T STYLE 6 WIRE LEADS datasheet.pdf
IC SERIALIZER 20BIT 32-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEAT SHRINK .315"X4' datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT PIN PNL MNT 11POS datasheet.pdf