Yageo RT0603CRE0795R3L
RT0603CRE0795R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE0795R3L
Brief Description
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE0795R3L.pdf
Availability of RT0603CRE0795R3L
QUANTITY
RT0603CRE0795R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE0795R3L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE0795R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE0795R3L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE0795R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE0795R3L Details Description
Related parts for RT0603CRE0795R3L
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
RA REC PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 125VAC 32VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 15.8682MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 8.66"L X 4.06"W datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf