Yageo RT0603DRD07158KL
RT0603DRD07158KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07158KL
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07158KL.pdf
Availability of RT0603DRD07158KL
QUANTITY
RT0603DRD07158KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07158KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07158KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07158KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07158KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07158KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07158KL
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PROC SUPERVISRY CIRC SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf