Yageo RT0603DRD07180KL
RT0603DRD07180KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07180KL
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07180KL.pdf
Availability of RT0603DRD07180KL
QUANTITY
RT0603DRD07180KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07180KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07180KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07180KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07180KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07180KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07180KL
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SPLIT SUPP 20SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP 2.192V 16TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 30A 0.26 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 32MM datasheet.pdf