Yageo RT0603DRD0718R2L
RT0603DRD0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0718R2L
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0718R2L.pdf
Availability of RT0603DRD0718R2L
QUANTITY
RT0603DRD0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0718R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0718R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0718R2L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0718R2L Details Description
Related parts for RT0603DRD0718R2L
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 28MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN FPC 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf