Yageo RT0603DRD07226KL
RT0603DRD07226KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07226KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07226KL.pdf
Availability of RT0603DRD07226KL
QUANTITY
RT0603DRD07226KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07226KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07226KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07226KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07226KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07226KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07226KL
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS R/A .050 GOLD datasheet.pdf
SOFT CARRYING CASE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 540MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT HSG MALE 15POS STR datasheet.pdf