Yageo RT0603DRD0724R9L
RT0603DRD0724R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0724R9L
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0724R9L.pdf
Availability of RT0603DRD0724R9L
QUANTITY
RT0603DRD0724R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0724R9L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0724R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0724R9L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD0724R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0724R9L Details Description
Related parts for RT0603DRD0724R9L
GDT 150V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 115V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf