Yageo RT0603DRD0728KL
RT0603DRD0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0728KL
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0728KL.pdf
Availability of RT0603DRD0728KL
QUANTITY
RT0603DRD0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0728KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0728KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0728KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRD0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0728KL Details Description
Related parts for RT0603DRD0728KL
CAP CER 1UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 470-512MHZ 1/4W KR datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PWR MOD IGBT 3LEVEL INVERTER SP6 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 70VC DO13 datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf