Yageo RT0603DRD072K2L
RT0603DRD072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD072K2L.pdf
Availability of RT0603DRD072K2L
QUANTITY
RT0603DRD072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD072K2L
Related LinksRT0603D, RT0603DRD072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD072K2L Details Description
Related parts for RT0603DRD072K2L
IC REG LDO 3V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
AQJ SSR 25A 75-264VAC datasheet.pdf
MICRO 21 PIN 120" RBW JACKP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V POWERDI123 datasheet.pdf
POWER RELAY 120A 1COIL HORIZ 5V datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf