Yageo RT0603DRD07324KL
RT0603DRD07324KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07324KL
Brief Description
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07324KL.pdf
Availability of RT0603DRD07324KL
QUANTITY
RT0603DRD07324KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07324KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07324KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07324KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07324KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07324KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07324KL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONNECTOR 44POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf