Yageo RT0603DRD07374RL
RT0603DRD07374RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07374RL
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07374RL.pdf
Availability of RT0603DRD07374RL
QUANTITY
RT0603DRD07374RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07374RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07374RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07374RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07374RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07374RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07374RL
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RELAY START/STOP 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 18V datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RP BKAD1 RECPT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf