Yageo RT0603DRD07402RL
RT0603DRD07402RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07402RL
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07402RL.pdf
Availability of RT0603DRD07402RL
QUANTITY
RT0603DRD07402RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07402RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07402RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07402RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07402RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07402RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07402RL
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 4CH 30V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 69A SO8FL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP 55C 6W BREAK datasheet.pdf