Yageo RT0603DRD0747R5L
RT0603DRD0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD0747R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD0747R5L.pdf
Availability of RT0603DRD0747R5L
QUANTITY
RT0603DRD0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD0747R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD0747R5L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD0747R5L Details Description
Related parts for RT0603DRD0747R5L
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN DB37 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN SEALING CAP M12 IP65/67/69K datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf