Yageo RT0603DRD07562RL
RT0603DRD07562RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07562RL
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07562RL.pdf
Availability of RT0603DRD07562RL
QUANTITY
RT0603DRD07562RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07562RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07562RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07562RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07562RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07562RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07562RL
IC SWITCH SP3T 10-TSON datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONTACT BLOCK ILLUMINATED DPDT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLVNG .75"ID ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf