Yageo RT0603DRD07576RL
RT0603DRD07576RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07576RL
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07576RL.pdf
Availability of RT0603DRD07576RL
QUANTITY
RT0603DRD07576RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07576RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07576RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07576RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07576RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07576RL Details Description
Related parts for RT0603DRD07576RL
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIGITAL NOISE FILTER 200KHZ SMD datasheet.pdf
MARKER TIE WRAP STD YEL 7.4" datasheet.pdf
KIT FOR 33742 SBC WITH EHSCAN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT RED CC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2450MHZ datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf