Yageo RT0603DRE0711RL
RT0603DRE0711RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0711RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0711RL.pdf
Availability of RT0603DRE0711RL
QUANTITY
RT0603DRE0711RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0711RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0711RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0711RL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0711RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0711RL Details Description
Related parts for RT0603DRE0711RL
CONN HEADER 15POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC LED Driver Linear SPI Dimming Automotive PowerSSO-36 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf