Yageo RT0603DRE071K8L
RT0603DRE071K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE071K8L
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE071K8L.pdf
Availability of RT0603DRE071K8L
QUANTITY
RT0603DRE071K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE071K8L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE071K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE071K8L
Related LinksRT0603D, RT0603DRE071K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE071K8L Details Description
Related parts for RT0603DRE071K8L
FIXED IND 3.3UH 1.2A 102 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWITCH/INDICATORS datasheet.pdf
FIXED IND 1.25MH 1.75A 850 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf