Yageo RT0603DRE0722KL
RT0603DRE0722KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0722KL
Brief Description
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0722KL.pdf
Availability of RT0603DRE0722KL
QUANTITY
RT0603DRE0722KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0722KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0722KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0722KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0722KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0722KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0722KL
SWITCH BLOCK MICROLOAD SPST-NC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 006 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
APPLICATOR CRIMP MOD TAPED TERM datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLK BUFF 1:5 8SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf